Ból rąk i dłoni. Elektrostymulatory TENS do rąk i dłoni.

Ból rąk i dłoni

Anatomia rąk i dłoni jest niezwykle skomplikowana. Do tego ręce są eksploatowane praktycznie bez przerwy, stąd nie trudno o uraz, czy chorobę. Pomimo tego, że na co dzień używamy rąk praktycznie do każdej czynności, często nie doceniamy ich i narażamy na przeciążenia.

Przyczyny bólu rąk i dłoni

Przyczyny bólu rąk i dłoni o podłożu neurologicznym

 • Zespół cieśni nadgarstka
 • Jest to popularna dolegliwość, związana z uciskiem tkanek na nerw pośrodkowy biegnący po przedniej stronie nadgarstka, w tak zwanym kanale nadgarstka. Objawy są typowe dla uszkodzenia neurologicznego. Możliwe jest drętwienie i ból rąk i dłoni. Często mrowienie i zaburzenia czucia, które występują rano. Ulgę może przynosić potrząsanie kończyną lub opuszczenie jej w dół. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz może sprawdzić tzw. objaw Tinnela, czyli czy opukiwanie w rejonie kanału nadgarstka wywoła parestezje w obrębie palców I, II i III. Zespół cieśni nadgarstka często rozwija się u osób cierpiących na RZS oraz u takich, których praca zawodowa związana jest z długotrwałym utrzymywaniem ręki w jednej pozycji (np. praca sekretarki, informatyka).

  Ból rąk i dłoni wywołany schorzeniami stawów

 • Artretyzm (Dna moczanowa, skaza moczanowa)
 • Postać ostra artretyzmu charakteryzuje się silnym bólem w obrębie stawów z towarzyszącym mu ogólnym stanem zapalnym. Jeśli występuje ból rąk i dłoni, choroba nosi nazwę chiragra. Przyczyną schorzenia jest nieprawidłowa gospodarka kwasu moczowego, którego zwiększone stężenie we krwi powoduje odkładanie się kryształków w stawach. Następstwem nieleczonego artretyzmu może być nieodwracalne zwyrodnienie stawu. Choroba przechodzi także w fazę przewlekłą, w której występują: guzki dnawe, ubytki kostne oraz wtórnie choroby układu moczowego.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec stawowy)
 • RZS to choroba autoimmunologiczna o nieznanej przyczynie. Schorzenie związane jest ze stanem zapalnym w obrębie stawów. Zapalenie torebki stawowej powoduje początkowo ograniczenia ruchomości w stawie. Do charakterystycznych objawów należy tak zwana sztywność poranna, czyli ograniczenia ruchomości w stawach, utrzymujące się ponad godzinę po przebudzeniu. Ponadto pojawia się obrzęk i ból rąk i dłoni. Stan zapalny rozszerza się na sąsiadujące struktury, niszcząc je i powodując deformacje. Charakterystyczne dla tej choroby jest ustawienie całej dłoni w kierunku kciuka, natomiast palce pochylają się w stronę małego palca.

  Inne dolegliwości

 • Choroba Reynaud’a
 • Jest to choroba o nieznanej przyczynie, często towarzysząca innym schorzeniom układowym (np. RZS). Polega ona na napadowym skurczu naczyń, często na skutek zadziałania zimna, emocji lub bez konkretnej przyczyny. Objawia się zblednięciem lub zasinieniem skóry oraz bólem rąk i dłoni wywołanym przez niedokrwienie danej okolicy. Wtórnie może dojść do martwicy i owrzodzeń.

  Leczenie bólu rąk i dłoni

  Ból rąk i dłoni można zwalczać na wiele sposobów. Najczęściej lekarze przepisują doustne środki przeciwbólowe. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że są one szkodliwe dla układu trawienia. Warto skupić się na alternatywnych sposobach leczenia bólu z zakresu rehabilitacji. Poniżej wymieniono szereg zabiegów, które przyniosą ulgę w bólu.

 • Elektrostymulacja TENS
 • W zakresie łagodzenia bólu rąk i dłoni najlepiej sprawdzają się zabiegi elektrostymulacji TENS, która blokuje odczuwanie bólu na tej samej zasadzie, co leki doustne. W odróżnieniu od farmakoterapii, elektrostymulacja działając bezpośrednio na nerwy, oszczędza układ pokarmowy. Elektrostymulację TENS można stosować zarówno w gabinetach rehabilitacji, jak również samodzielnie w zakresie domowym. Wystarczy użyć specjalnych elektrod samoprzylepnych lub tekstylnych bezpośrednio na rękę i podłączyć je przewodami do podręcznego urządzenia TENS. Elektrostymulator wysyła delikatne impulsy elektryczne odczuwalne, jako mrowienie, które przynoszą natychmiast ulgę w bólu.

 • Ultradźwięki i laser
 • Ultradźwięki i laser to zabiegi, które same w sobie nie likwidują bólu, ale skutecznie łagodzą stan zapalny. Zapalenie często towarzyszy urazom i niektórym schorzeniom stawów i potęguje ból. Terapię ultradźwiękami i niektóre rodzaje lasera można przeprowadzać samemu w domu. Najskuteczniejsze w rehabilitacji domowej są urządzenia, które łączą w sobie elektrostymulację TENS oraz terapię ultradźwiękami i laserem. Jednym z takich urządzeń jest elektrostymulator ECO240.

 • Jonoforeza i termoterapia
 • Jonoforeza, podobnie jak elektrostymulacja TENS to jeden z rodzajów elektroterapii. Polega na wprowadzaniu przezskórnie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jej działanie można wzmocnić przy użyciu termoterapii, czyli podgrzewania tkanek. Obie metody są doskonałym uzupełnieniem elektrostymulacji. Do urządzeń, które oprócz łączą w sobie TENS, jonoforezę i termoterapię należą elektrostymulatory ECO70, ECO88, ECO99, natomiast ECO240 posiada funkcje jonoforezy, termoterapii, a także ultradźwięki i laser.

  Ból ręki w wikipedii
  Medical star Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.
  © 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
  All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony
  Konsultacja medyczna 600 222 888

   

  INFOLINIA 600 222 888
  SZCZECIN (91) 469 60 00
  WARSZAWA (22) 244 22 33
  GDAŃSK (58) 728 08 00
  ŁÓDŹ (42) 299 68 00
  KRAKÓW (12) 442 02 00
  KATOWICE (32) 420 73 00
  POZNAŃ (61) 333 22 30 
  WROCŁAW (71) 727 62 00

  jak kupić na raty Oblicz ratę

  ELEKTROSTYMULATORY PRZECIWBÓLOWE TENS
  ELEKTROSTYMULATORY TRENINGOWE EMS 
  ELEKTROSTYMULATORY INTERFERENCYJNE IFS 
  MASAŻERY PRESOTERAPEUTYCZNE UNIX-MAXSTAR®

  Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

  Produkty ECOSTIM są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

  Rapid SSL Rzetelny regulamin

  ECONOVA®, ECOSTIM® are registrated trademarks of ECONOVA POLAND. All rights reserved.

   

  baby foot odkrycie roku 2012

   

  Unix Maxstar - Masażery do drenażu limfatycznego