Ból kolan. Elektrostymulacja kolan. Sprzęt do TENS.

Ból kolan

Ból kolan (stawów kolanowych) jest zdecydowanie najczęściej występującą dolegliwością stawów. Staw kolanowy ma bardzo skomplikowaną budowę i pełni ważną funkcję, bowiem przenosi praktycznie cały ciężar ciała. Z tego względu ból kolan jest najbardziej uporczywy w pozycji stojącej lub w czasie chodzenia, czy biegania.

ból kolan

Metody leczenia bólu kolan

Ból kolan można zwalczać na różne sposoby. Jedną z metod, po którą pacjenci sięgają najczęściej są doustne środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo szkodliwe. Warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami leczenia bólu z zakresu fizykoterapii. W przypadku bólu kolan najlepiej sprawdza się sprzęt do elektrostymulacji TENS, ponieważ zabiegi z jego wykorzystaniem pprzyczyniają się do łagodzenia bólu tak samo, jak leki doustne. Różnica jest taka, że elektrostymulacja działa bezpośrednio na nerwy, oszczędzając układ pokarmowy. Sprzęt do elektrostymulacji kolan wysyła delikatne sygnały elektryczne, które odczuwalne są w postaci mrowienia i przynoszą natychmiastową ulgę. Wystarczy wykonywać 20minutowe zabiegi początkowo 1-2 razy dziennie., a w późniejszym okresie około 3 razy w tygodniu. Ze sprzętu do elektrostymulacji kolan można korzystać zarówno w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii, jak i samodzielnie w domu. Aby wykonać zabieg elektrostymulacji kolan, wystarczy umieścić na kolanie elektrody samoprzylepne lub tekstylne i podłączyć je do elektrostymulatora. Niektóre elektrostymulatory umożliwiają wykonywanie także innych zabiegów fizykoterapeutycznych, np. jonoforezę i termoterapię, które występują w urządzeniach ECO70, ECO88, ECO99, ECO240. Elektrostymulator ECO240 ponadto posiada funkcje ultradźwięków i lasera.

Przyczyny bólu kolan

Istnieje wiele przyczyn bólu kolan, m.in. przeciążenie stawów podczas pracy fizycznej i treningów sportowych, brak aktywności fizycznej, podeszły wiek. Zdecydowanie najczęściej ból kolan występuje u osób starszych. Poniżej wymieniono schorzenia, które objawiają się przewlekłym bólem kolan:

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartoza OA)
 • W przypadku stawu kolanowego choroba zwyrodnieniowa nosi nazwę gonartroza. Może powodować ból kolana, który nasila się rano i ustępuje w ciągu dnia. Często rozwija się w miejscu dawnego urazu. Inne rodzaje zapalenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i toczeń, również mogą być przyczyną bólu kolana, jego obrzęku i sztywności. Leczenie bólu kolana, powstałego w wyniku zwyrodnień, opiera się głównie na stosowaniu sprzętu do elektrostymulacji kolan metodą TENS. Można wspomagać się dodatkowo stosując jonoforezę i termoterapię, które występują np. w elektrostymulatorach ECO70, ECO88, ECO99, ECO240. Model ECO240 oferuje również zabiegi z użyciem ultradźwięków i lasera.

 • Choroba Osgooda-Schlattera – aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej
 • Jest to choroba z grupy jałowych martwic kości, która powoduje ból, obrzęk i tkliwość w przedniej części stawu kolanowego, poniżej rzepki. Występuje najczęściej u chłopców w wieku od 11 do 15 roku życia. W przypadku tego schorzenia można stosować elektrostymulację kolan prądami TENS w celu łagodzenia bólu. Warto wykonywać dodatkowo jonoforezę i zabiegi z użyciem lasera i ultradźwięków. Możliwość wykonywania wszystkich wymienionych terapii daje elektrostymulator ECO240.

 • Koślawość kolan
 • Koślawe kolana są wynikiem wady postawy, która polega na trwałym odchyleniu osi podudzia w stosunku do osi uda na zewnątrz. W wyniku tej deformacji mogą pojawiać się bóle stawowo-kostne. Tego rodzaju objawy łatwo można złagodzić dzięki elektrostymulacji kolan prądami TENS.

 • Szpotawość kolan
 • Szpotawe kolana występują w następstwie ustawienia podudzi względem do ud do środka i wygięcia trzonów kości udowej piszczelowej i strzałkowej na zewnątrz. Ból kolan, związany z tą wadą można skutecznie leczyć stosując sprzęt do elektrostymulacji kolan prądami TENS.

 • Torbiel Baker’a (torbiel podkolanowa)
 • Objawia się obrzękiem w tylnej części stawu kolanowego. Torbiel powstaje w wyniku uszkodzenia części torebki stawowej kolana (przepuklina torebki) lub zapalenia kaletek maziowych w dole podkolanowym. Schorzenie to może być wynikiem urazów, a także często towarzyszy reumatoidalnemu zapaleniu stawów. W przypadku tej torbieli występuje ból okolicy podkolanowej, drętwienie łydki spowodowane nabrzmiałą cystą oraz ucisk na przebiegające w okolicy liczne struktury nerwowe i naczyniowe. Elektrostymulacja kolan skutecznie łagodzi ból wywołany torbielą, jednak przed jej zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza.

  Inne przyczyny bólu kolan

  • urazy
  • złamanie rzepki
  • trzeszczenie kolana
  • obrzęk i zaczerwienienie kolana
  • zwichnięcie kolana
  • zapalenia stawu kolanowego
  • odkładanie pyrofosforanu wapnia
  • artropatia hydroksyapatytowa
  • uszkodzenie łękotki
  • chrzęstniako-kostniakowatość maziówkowa
  • kosmkowo-barwnikowe zapalenie błony maziowej
  • rozwarstwiająca martwica aseptyczna
  • dysostoza wielonasadowa śródchrzęstna i inne rzadsze.

  Ból kolan w Wikipedii

  Medical star Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.
  © 1997 - 2020 ECONOVA All Rights Reserved.
  All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony
  Konsultacja medyczna 600 222 888

   

  INFOLINIA 600 222 888
  SZCZECIN (91) 469 60 00
  WARSZAWA (22) 244 22 33
  GDAŃSK (58) 728 08 00
  ŁÓDŹ (42) 299 68 00
  KRAKÓW (12) 442 02 00
  KATOWICE (32) 420 73 00
  POZNAŃ (61) 333 22 30 
  WROCŁAW (71) 727 62 00

  jak kupić na raty Oblicz ratę

  ELEKTROSTYMULATORY PRZECIWBÓLOWE TENS
  ELEKTROSTYMULATORY TRENINGOWE EMS 
  ELEKTROSTYMULATORY INTERFERENCYJNE IFS 
  MASAŻERY PRESOTERAPEUTYCZNE UNIX-MAXSTAR®

  Import, dystrybucja, podmiot odpowiedzialny: ECONOVA, ul. Bieszczadzka 27, 71-042 Szczecin

  Produkty ECOSTIM są dopuszczone do obrotu na terenie UE.

  Rapid SSL Rzetelny regulamin

  ECONOVA®, ECOSTIM® are registrated trademarks of ECONOVA POLAND. All rights reserved.

   

  baby foot odkrycie roku 2012

   

  Unix Maxstar - Masażery do drenażu limfatycznego