Rwa barkowa

Rwa barkowa

Rwa barkowa (inaczej: rwa ramienna, brachialgia, neuralgia barkowa, nerwoból barkowy) jest to zespół objawów, dla którego charakterystyczny jest ostry ból powstały w okolicy pomiędzy karkiem a ramieniem i promieniujący wzdłuż ręki. Rwa jest wywołana przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (odcinka szyjnego). Rwę barkową zalicza się do korzeniowych zespołów bólowych (podobnie jak rwę kulszową).

Elektrostymulacja w dolegliwościach rwy barkowej

Przy rwie barkowej lub dolegliwościach objawowo zbliżonych stosujemy elektrostymulację prądami TENS/EMS/IFS w celu zniwelowania bólu, zmniejszenia ucisku i podrażnienia nerwów ,ale także wykorzystujemy elektrostymulację na etapie właściwej rehabilitacji.

Przykładowa lokalizacja elektrod TENS przy rwie kulszowej

Nie wiesz jak stosować elektrostymulację TENS przy rwie barkowej ? Zadźwoń !

W dni robocze w godzinach od 10-18 porad udzielają nasi konsultanci medyczni.

Objawy rwy barkowej

Ból oprócz karku, ramienia i ręki może również obejmować plecy i klatkę piersiową. Ból nasila się podczas poruszania głową lub w momencie kichania i kaszlu. Zwykle ból pojawia się w sposób nagły po przebudzeniu. Mięśnie w okolicy objętej objawami rwy kulszowej często są napięte, a ich zdolność poruszania jest ograniczona. Oprócz objawów bólowych może wystąpić mrowienie i uczucie pieczenia (parestezje).

Dolegliwości objawowo zbliżone do rwy barkowej

Ból promieniujący do ręki, ból klatki piersiowej, ból karku, ból szyi, ból barku, ból ramienia, skurcze mięśni karku, mrowienie i pieczenie w okolicy karku i ramienia.

Przyczyny rwy barkowej

Rwa ramienna najczęściej spowodowana jest dyskopatią, czyli zwyrodnieniem dysku międzykręgowego, które może spowodować wypadnięcie tzw. jądra miażdżystego, a to z kolei powoduje ucisk na korzenie unerwiające mięśnie ręki i ramienia. Ucisk często wywołuje zapalenie, które dodatkowo nasila schorzenie. Objawy rwy ramiennej są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Prawdopodobnie wynika to ze „zużycia” kręgosłupa – może to być spowodowane np. ciężką pracą fizyczną.

Na zwyrodnienie kręgosłupa mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne, tj. praca fizyczna lub czynniki hormonalne – zaburzenia układu endokrynnego, które powodują zmiany w strukturze kości.

Pozostałe przyczyny rwy ramiennej to m.in.: guz rdzenia, zapalenie okołobarkowe, uraz, skurcze mięśni i naczyń.

Rozpoznanie i diagnostyka

Zwykle ustalenie przyczyny rwy ramiennej nie sprawie problemu. Lekarz diagnozowanie rozpoczyna od zebrania wywiadu, ustalenia siły i rodzaju bólu oraz czynników, które nasilają bądź łagodzą dolegliwości. Dokładnie zlokalizowany ból pozwala określić, który korzeń nerwowy stanowi problem. Dzięki szczegółowemu badaniu neurologicznemu można wykazać osłabioną siłę mięśni lub obecność innych objawów, świadczących o mielopatii, czyli ucisk na rdzeń kręgowy.

W diagnostyce rwy ramiennej wykorzystywany jest szereg dodatkowych badań, np. rezonans magnetyczny lub  badanie EMG.

Leczenie i rehabilitacja

1. ETAP – niwelowanie bólu - największą udręką dla osób cierpiących na rwę barkową jest uciążliwy ból, dlatego tak istotne jest jego uśmierzenie przed rozpoczęciem właściwej rehabilitacji. Dolegliwości rwy barkowej nasilają się pod wpływem gwałtownych ruchów głową i długotrwałego pozostawania w niezmienionej pozycji (np. podróż samochodem), dlatego ważne jest, by unikać tych sytuacji. Pacjent powinien unikać ciężkiej pracy fizycznej i sytuacji stresowych, które powodują dodatkowe napięcie mięśni. W celach przeciwbólowych nieocenione jest stosowanie domowych aparatów do elektroterapii TENS lub IFS, które pomagają w sposób nieinwazyjny natychmiast uśmierzyć nieprzyjemne odczucia bólowe. W przypadku rwy ramiennej szczególnie zalecane jest używanie elektrostymulatorów TENS ECO66, ECO70ECO88ECO99 oraz elektrostymulator prądów IFS ECO360. Bardzo przydatna okazuje się funkcja jonoforezy (występująca w elektrostymulatorach ECO70, ECO88 i ECO99), która umożliwia przezskórne wchłanianie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci maści lub żelu. Dzięki temu można w natychmiastowy sposób wprowadzić leki, przynoszące ulgę z pominięciem układu trawiennego (nie obciążają wątroby, żołądka, trzustki). Czasami ulgę w rwie barkowej przynoszą rozluźniające gorące kąpiele lub okłady.

2. ETAP – zmniejszenie ucisku i podrażnienia nerwów – gdy dolegliwości bólowe zostaną zażegnane należy zająć się przyczyną rwy barkowej, by zapobiec jej nawrotom. By uniknąć dalszemu uciskowi na rdzeń kręgowy pacjent powinien opanować prawidłową postawę ciała i podjąć ćwiczenia okolicznych mięśni. W dalszym ciągu należy podawać leki przeciwzapalne – warto w tym celu korzystać z funkcji jonoforezy, która występuje w bardziej zaawansowanych elektrostymulatorach TENS ECO70ECO88ECO99.

3. ETAP – właściwa rehabilitacja – polega ona na rozbudowie mięśni szyi, karku, kręgosłupa, które odpowiadają za właściwą postawę ciała i ułożenie tkanek kostnych uniemożliwiające przesuwanie się jądra miażdżystego między kręgami, co prowadzi do rwy ramiennej. Ćwiczenia fizyczne są podstawą we wzmacnianiu tkanki mięśniowej, jednak uzyskanie tego efektu można przyspieszyć i ułatwić korzystając z elektrostymulatorów TENS: ECO66, ECO70ECO88ECO99 lub z elektrostymulatora prądów IFS: ECO360. Korzystanie z tego rodzaju elektroterapii powoduje wzmocnienie mięśni, gdyż mięśnie przy użyciu elektrostymulatora wykonują taką samą pracę jak podczas ćwiczeń fizycznych.

Jakie elektrostymulatory wybrać w rehabilitacji rwy barkowej ?

Z uwagi na duży obszar stymulacji przy rwie barkowej zalecane są urządzenia dwukanałowe, z możliwością jednoczesnego korzystania z co najmniej 4 elektrod żelowych, które przyklejamy do ciała. Ważna jest też odpowiednio duża siła elektrodstymulacji, a to zapewnić mogą tylko urządzenia zasilane zasilaczem sieciowym (nie bateriami). Odpowiednie w rehabilitacji rwy barkowej będą zatem elektrostymulatory  ECO66, ECO70ECO88ECO99 oraz elektrostymulator prądów IFS ECO360).

Elektrostymulacje prądami przy rwie barkowej można przeprowadzić na kilka sposobów. Najlepsze efekty przyniesie użycie kilku elektrod, najoptymalniej 4 lub 6 naraz podłączonych do dwóch kanałów elektrostymulatora TENS (elektrody TENS pracują parami). Elektrody TENS układamy w okolicach bólu.

Dyskopatia

Dyskopatia Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.
© 1997 - 2015 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

konsultacja-medyczna

SZCZECIN (091).88.12.111
WARSZAWA (022).244.22.15
GDAŃSK (058).741.59.00
ŁÓDŹ (042).299.68.00
KRAKÓW (012).442.02.00
KATOWICE (032).441.63.00
POZNAŃ (061).624.77.33
WROCŁAW (071).715.64.00
Certyfikat

REGULAMIN ZAKUPÓW - www.ECONOVA.pl/regulamin

ELEKTROSTYMULATORY REHABILITACYJNE TENS/EMS - www.ECONOVA.pl/TENS
ELEKTROSTYMULATORY REHABILITACYJNE IFS - www.ECONOVA.pl/IFS

zakupy na raty Oblicz ratę

baby foot odkrycie roku 2012
Unix Maxstar - Masażery do drenażu limfatycznego