Ból odcinka piersiowego

Odcinek piersiowy kręgosłupa

Odcinek piersiowy kręgosłupa obejmuje 12 kręgów, które oprócz połączenia między sobą, są również połączone z klatką piersiową, stawami głowy żebra i stawami żebrowo-poprzecznymi. Ze względu na te połączenia, odcinek ten posiada niewielką, w porównaniu do innych odcinków ruchomość. Ruch wyprostu jest dodatkowo ograniczony poprzez dachówkowate ułożenie wyrostków kolczystych, natomiast ruchy rotacji występują tylko do około 3-4 kręgu piersiowego. W związku z tym na zwyrodnienia najbardziej narażone są właśnie te 4 pierwsze kręgi oraz znajdujące się poniżej dziewiątego, z uwagi na stopniowe przechodzenie ustawienia powierzchni stawowych. Ponadto otwory międzykręgowe są na tyle duże, że rzadko dochodzi do ich uciśnięcia na tym poziomie. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce może dojść do podrażnienia nerwów międzyżebrowych i pojawienia się następujących objawów:
-bóle w klatce piersiowej,
-trudności w oddychaniu i towarzyszący mu ból,
-bóle żeber, mostka,
-kłucie i ból w okolicy serca, często mylony z zawałem,
-bóle innych narządów wewnętrznych,
-bóle zlokalizowane bezpośrednio w okolicy kręgosłupa.

Do sytuacji takich częściej dochodzi na skutek zablokowania stawów kręgosłupa. Zablokowaniu mogą ulec zarówno stawy międzywyrostkowe, jak i wspomniane wcześniej żebrowo-poprzeczne. Charakterystycznym mechanizmem prowadzącym do zablokowania, jest nagły skręt tułowia, ewentualnie z dodatkową komponentą wyprostu. Osoba np. czymś przestraszona lub zaciekawiona odwraca się i nagle okazuje się , że powrót sprawia jej ból i pojawiają się np. problemy z wdechem. Od stanu kręgosłupa zależy cała mechanika pracy klatki piersiowej i odwrotnie. W związku z tym bardzo często ból mostka, sugeruje przeciążenie odcinka piersiowego.

Fizjologicznie, odcinek ten charakteryzuje się kifozą, czyli łukowatym wygięciem w tył. Przy ówczesnym stylu życia, często pojawia się problem zwany hiperkifozą, lub wadą postawy: plecy okrągłe. Prowokuje do tego siedzący styl życia i niewydolność mięśni prostujących kręgosłup w tym odcinku. Powoduje to sytuację, w której kręgosłup „wisi” na więzadłach, te rozciągają się i kręgosłup wygina się nadmiernie w tył. Oczywiście jest to zjawisko bardzo negatywne i powodujące wiele przeciążeń i dolegliwości bólowych w dalszej perspektywie. Receptą na tą sytuację jest wyrobienie sobie nawyku prawidłowej postawy, a żeby to było możliwe, wcześniejsze wzmocnienie mięśni osłabionych i rozciągnięcie przykurczonych.

Problem mięśni przykurczonych w odcinku piersiowym, dotyczy raczej mięśni znajdujących się po stronie klatki piersiowej. Zgarbiona postawa ciała, prowokuje wysuwanie się barków w przód, zapadanie się klatki piersiowej, a w efekcie przykurcz mięśni piersiowych i międzyżebrowych. Zaburza to pracę klatki piersiowej, a więc także mechanikę oddychania. Rehabilitacja poza relaksacją, rozluźnieniem i rozciągnięciem mięśni przykurczonych, powinna także koniecznie objąć ćwiczenia oddechowe. Oddech stanowi podstawę życia i często jest niedoceniany przez współczesnych ludzi. Proste ćwiczenia oddechowe można również wykonywać w domu. Oprócz poprawy ruchomości klatki piersiowej, odczujemy również pozytywny wpływ oddechu na rozluźnienie i odżywienie wszystkich tkanek organizmu. Dodatkowo, podobnie jak w innych odcinkach można stosować fizykoterapię przeciwbólową, między innymi prądy TENS stosowane w okolicy bólu, lub wykorzystując rozluźniające działanie prądu, przy elektrodach ułożonych w punktach spustowych.

Choroba Scheuermanna (młodzieńcza jałowa martwica trzonów kręgów)- Choroba o nieznanej etiologii. Związana jest z miejscowym niedokrwieniem tkanki kostnej, która ulega degeneracji. Powoduje to zmiany strukturalne w obrębie trzonu kręgu, który ulega sklinowaceniu. Odcinek piersiowy ustawia się na skutek tego w hiperkifozie, której nie da się skorygować. Charakterystyczne objawy to: ból, początkowo pojawiający się np. po długim siedzeniu; pogorszenie się sylwetki; kość krzyżowa ustawiona poziomo; ograniczenia ruchomości; widoczne w obrazie RTG zniekształcenia kości oraz specyficzne dla tej choroby tzw. guzki Schmorla. Schorzenie to dotyczy głównie ludzi młodych i zaczyna się przeważnie w wieku około 10-14 lat. Nie ma skutecznego lekarstwa na tą chorobę, dlatego bardzo ważna jest specjalistyczna rehabilitacja, która pozwoli długo zachować sprawność i dobry wygląd.

Wskazania przy bólach odcinka piersiowego kręgosłupa:

  • elektrostymulacja TENS (przeciwbólowo) ECO55, ECO77, ECO88 oraz ECO99
  • jonoforeza, wprowadzanie przeskórnie leków (przeciwzapalnie) ECO88 oraz ECO99

Dyskopatia

Dyskopatia Zastrzeżenie dotyczące pojęć medycznych: Wszelkie informacje, które mogą dotyczyć lub wpływać na zdrowie mają tylko i wyłącznie znaczenie informacyjne. Nie mogą być traktowane jako porady lecznicze.
© 1997 - 2015 ECONOVA All Rights Reserved.
All other trademarks are the property of their respective owners. | Mapa strony

konsultacja-medyczna

SZCZECIN (091).88.12.111
WARSZAWA (022).244.22.15
GDAŃSK (058).741.59.00
ŁÓDŹ (042).299.68.00
KRAKÓW (012).442.02.00
KATOWICE (032).441.63.00
POZNAŃ (061).624.77.33
WROCŁAW (071).715.64.00
Certyfikat

REGULAMIN ZAKUPÓW - www.ECONOVA.pl/regulamin

ELEKTROSTYMULATORY REHABILITACYJNE TENS/EMS - www.ECONOVA.pl/TENS
ELEKTROSTYMULATORY REHABILITACYJNE IFS - www.ECONOVA.pl/IFS

zakupy na raty Oblicz ratę

baby foot odkrycie roku 2012
Unix Maxstar - Masażery do drenażu limfatycznego